صفحه اصلی / پرورش گل و گیاه / نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

گل آزالیا با گل های فروان و زیبایش طرفداران بسیاری دارد. یکی از دلایل محبوبیت این گیاه زیبا با گل های رنگارنگ، استفاده از آن جهت تزیین باغ، گلخانه ها و حتی منازل است. شاید شما هم علاقمند باشید تا این گل زییا را پرورش دهید. با این مقاله از آرگا همراه باشید تا با نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن آشنا شوید.

آشنایی با نحوه تکثیر و پرورش گل آزالیا

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

آشنایی با گل آزالیا

آزالیا با نام علمی Rhododendron simsii گیاهی زینتی بوده که به صورت درختچه یا درخت های نسبتا کوچک جهت تزیین باغ، گلخانه ها و حتی منازل به کار می رود. خاستگاه اصلی آزالیا کشور ژاپن است. این گیاه از نظر اقتصادی برای این کشور اهمیت بالایی دارد. در کشور ما با نزدیک شدن به عید می توان آن ها را به وفور در گل فروشی ها یا حتی کنار پیاده روها مشاهده کرد. زمان گلدهی و شکوفایی گل آزالیا هنگام بهار است. بیشتر گونه های آزالیا تا ارتفاع ۶۰-۲۴۰ سانتی متری رشد می کنند. شکوفه های معطر آزالیا در فصل بهار به رنگهای سفید، نارنجی درخشان، طلایی، قرمز و بنفش به خودنمایی می پردازند.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

گل آزالیا در اصل خانگی نبوده بلکه این گل نیازمند فضای باز است. بنابران اگر می خواهید در خانه از آن نگهداری کنید باید در کنار پنجره ای همیشه باز جهت وزیدن نسیم دایمی قرار دهید. آزالیایی که در گلدان پرورش یافته است، اندازه کوچکتری دارد. این گل برای چند هفته شکوفاست. پس از خزان گلهایش آن را در باغچه بکارید. این گیاه به سایه مقاوم بوده و بهتر است در زیر یا کنار درختان کاشته شود. یکی از گونه های بسیار متنوع آن جهت کاشت و پرورش Azalia simsii می باشد. در ادامه با نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن بیشتر آشنا خواهید شد.

شرایط  محیطی جهت رشد و تکثیر گل آزالیا

نور

گل آزالیا در طول پاییز و زمستان در نور کامل رشد می کند اما این گیاه به نور مستقیم آفتاب حساس بوده، بنابراین بهتر است در فصل تابستان در سایه قرار گیرد. تابش مستقیم سبب آفتاب سوختگی برگها و گلبرگها و ریزش جوانه های گل خواهد شد. هرچند نور کم هم سبب رنگ پریدگی برگها و عدم تشکیل جوانه های گل می شود.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

دما

اوایل پاییز زمان ایجاد جوانه های گل آزالیا می باشد. این گیاه برای تولید غنچه های گل به حدود ۶ تا ۸ هفته سرما، دمای روز ۱۵-۱۸ درجه سانتیگراد و شب ۱۰ درجه سانتی گراد نیاز دارد. اگر اوایل پاییز سرمای مصنوعی ایجاد شود در اوایل زمستان به گل می رود. در هنگام گلدهی با توجه به میزان خنکی محیط  طول دوران گلدهی گیاه نیز افزایش می یابد. گرمای هوا سبب ریزش غنچه های گل و خشکیدگی برگها می گردد.

آب

این گیاه به بستر کاشت دائما مرطوب نیاز دارد، حتی در زمستان تنش خشکی سبب ریزش برگها می شود. جهت آبیاری از آب بدون املاح مانند آب باران یا آب جوشیده سرد شده بهره ببرید. در تابستان و پاییز نیز به غبارپاشی نیاز دارد زیرا این عمل تشکیل جوانه های گل را تحریک می کند.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

رطوبت

گل ازالیا برای رشد به محیط مرطوب نیاز دارد که می توان برای این کار گیاه را غبارپاشی کرد یا گیاه را در یک زیرگلدانی حاوی سنگریزه قرار داد.

کود

از اوایل اردیبهشت تا اواسط تیرماه کوددهی صورت می گیرد. برای این کار کودهایی توصیه شده که حاوی پتاسیم بالا و آهن باشند. سعی کنید این نوع کود را هر دو هفته یکبار به محیط کشت اضافه نمایید.

خاک

این گیاه به بستر کاشت اسیدی نیاز دارد. استفاده از پیت ماس و خاک برگ تهیه شده از پوسته و برگهای درخت کاج یا ضایعات چای توصیه شده است. همچنین اگر از هوموس درخت کاج استفاده نمودید سطح بستر کاشت را با ۲-۴ سانتی متر خاک اره تهیه شده از درخت کاج بپوشانید. یکی از فرمول مخلوط کشت این گیاه به صورت پتاس+  شن+ خاک گلدان+ پرلایت به میزان مساوی برای هر کدام می باشد.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

تعویض گلدان

هر دو تا ۳ سال بعد از اتمام گلدهی آزالیا نسبت به تعویض گلدان این گیاه اقدام نمایید. اواخر تابستان یا اوایل پاییز گلدان را با یا سایز بزرگتر تعویض کنید. گلدان سفای بیشتر توصیه می شود.

هرس

عمل هرس بعد از اتمام دوره گلدهی صورت گیرد. برای هرس این گیاه شاخه هی دفرمه و بیمار را جدا کنید. همچنین کوتاه کردن سرشاخه های قوی رشد جوانه های جانبی را سبب می شوید.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

 

نحوه تکثیر گل آزالیا

آزالیاها می توانند به صورت جنسی، از بذر یا به صورت غیر جنسی (رویشی) از  طریق قلمه ، خوابانیدن، پیوند یا با کشت بافت تکثیر شوند. نهال های ایجاد شده از  دو درخت آزالیای مختلف ممکن است ویژگی های هر یک از والدین را نمایان سازند یا نسبت به پایه های مادری متفاوت باشند. اگر از طریق بذر اقدام به تکثیر گل ازالیا نمایید باید چندین سال صبر کنید تا آزالیا به مرحله گلدهی برسد. روش مطمئن و سریع برای تکثیر گل آزالیا استفاده از روش های رویشی است. که در ادامه به دو مورد از آن اشاره می شود.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

تکثیر گل آزالیا از طریق خوابانیدن یا layering

تکثیر گل آزالیا از طریق خوابانیدن بسیار آسان می باشد. در این روش ابتدا به درختچه آزالیا نگاه کنید و شاخه ای را انتخاب نمایید که کمی آویزان بوده و به سطح زمین نزدیکتر باشد. در این روش، نیازی به حذف بخشی از گیاه مادر نیست. در خاک عمقی حدود ۵ سانتی متر ایجاد کنید. روی بخشی از شاخه انتخابی  کود مایع بمالید. شاخه را در داخلعمق حفر شده قرار دهید و روی آن را با تقریباً ۱۰.۱۶ سانتی متر از خاک گلدان بپوشانید.یک سال به شاخه اجازه دهید تا ریشه های مستقلی ایجاد کند پس از ایجاد سیستم ریشه ای سالم، آن را از پایه مادری یا گیاه اصلی جدا کنید.

تکثیر گل آزالیا از طریق قلمه

گل آزالیا را می توان اغلب با قلمه ساقه همیشه سبز به راحتی ریشه دار  و تکثیر نمود. از اواخر بهار تا اواسط تابستان بسته به نوع آب و هوا و تنوع آزالیا ، از رشد سال جاری درخت برای تهیه قلمه ها استفاده کنید. قلمه ها را از شاخه  های کوتاه انتهای درخت بگیرید نه اینکه از شاخه های ضخیم و محکم حاصل از پایه گیاه قلمه تهیه کنید.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

ناحیه ای از شاخه جهت قلمه انتخاب کنید که جایی بین نرم و شکننده باشد نه مانند لاستیک خم شود و نه مانند چوب کبریت زود بشکند. قلمه ها را به طول ۸-۱۰ سانتی متر و ترجیحاً در صبح تهیه نمایید، و ترجیحاً از یک درخت با آب مناسب و دارای شرایط مناسب استفاده کنید.

شاخه ای را انتخاب کنید که قابل اطمینان و در عین حال محکم باشد. همه برگها را جدا کنید، به جز آنهایی که در انتهای بالا قرار دارند. قلمه را مرطوب کنید ، آن را در پلاستیک ببندید تا قلمه آب بافتهای خود را از دست ندهد. ۲ سانتی متر از پایین شاخه یا قلمه را در کود مایع یا پودری فرو کنید. بعد از تهیه قلمه آن را در یک گلدان با خاک مرطوب و عمیق، تقریباً ۱۵ سانتی متر عمق، که از چند روز قبل آماده نموده اید بکارید.

نحوه پرورش و تکثیر گل آزالیا و نکاتی برای رشد بهتر آن

بستر کاشت حاوی پیت ماس و پرلایت به نحوی باشد که حداقل ۲-۳ سانتی متر از قلمه ها در این بستر فرو رود. استفاده از پاگرما به میزان ۲۲ درجه سانتی گراد و غبارپاشی سبب ریشه دهی قلمه ها می گردد. بعد از اینکه قلمه ها ریشه دار شدند به مدت ۲ تا ۴ هفته در محیطی با دمای ۷ درجه قرار گرفته سپس دما را به حدود ۲ درجه کاهش می دهند.

منبع : آرگا

برچسب :


Source link

این مطالب را نیز ببینید!

آشنایی با سیاره پلوتون و ویژگی های خاص و متفاوت آن

آشنایی با سیاره پلوتون و ویژگی های خاص و متفاوت آن

 پلوتون(به فرانسوی) یا پلوتو(به انگلیسی) که به معنای خدای اموات دور می باشد، سیاره کوتوله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *