صفحه اصلی / پرورش گل و گیاه / نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

اگرچه معمولا نخل ها اغلب در بیرون از خانه مشاهده می شوند، اما می توان انواع خاصی از نخل را در داخل گلدانها  و درون منزل مورد پرورش قرار داد. با رشد پیرزومندانه درخت نخل، حتی در زمستان، شما از منظره ای گرمسیری در خانه بهره مند خواهید شد. نخل شامادورا از جمله درختانی است که می توانید در منزل به نگهداری و پرورش آن بپردازید. این نخل کوچک زیبا و محبوب، سایه پسند بوده و به نور کم نیز سازگار است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل آشنا سازیم.

راهنمای نگهداری از نخل شامادورا

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

نخل شامادورا با ظاهری باریک و کوچک، برگهای سبز تیره و ساقه هایی روشن دارد و رشد آن نیز کم است. این گیاه به دلیل تحمل سایه و نیاز نوری کم، گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان یا منزل می باشد. شامادورا بومی نقاط گرمسیری قاره امریکا مانند مکزیک بوده که شامل بیش از ۱۰۰ گونه نیز می باشد.

این درخت از نظر طولی بین ۳۰ سانتی متر تا ۶ متر متغیر می باشد و یکی از انواع درخت هایی است که امروزه در اکثر نقاط دنیا به پرورش آن پرداخته می شود. نخل شامادورا گیاهی دو پایه بوده به این معنی که گل های نر و ماده بر روی پایه های جداگانه قرار دارند و  اگر شرایط محیطی مساعد باشد می توان در اواخر تابستان و اوایل پاییز گلها را مشاهده نمود. میوه های تقریبا قرمز رنگ ان نیز سمی هستند.

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

با توجه به تنوع گونه ای که این گیاه دارد برخی گونه های آن به دلیل ظاهر زیبا مورد توجه بوده و به عنوان گیاهان تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند.از مهمترین ویژگی های نخل شامادورا بهبود کیفیت هوا و سم زدایی می باشد. این گیاه با شاخ و برگهای متراکم و سرسبز با بالاتر رفتن سن به بامبوها شباهت پیدا می کند. اگر به دنبال یک گیاه شبیه به بامبو هستید، گونه Parlor Palm آن می تواند انتخاب مناسبی باشد.

وقتی می خواهید یک درخت نخل  گلدانی را در داخل خانه پرورش دهید، باید به یاد داشته باشید که برخلاف یک نخل در فضای بیرون، این گیاهان گلدانی به مراقبت صحیح و مواد مغذی کافی نیاز دارند. در ادامه این مقاله شما با طریقه نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل، بیشتر  آشنا خواهید شد.

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

شرایط نگهداری و اصول پرورش نخل شامادورا

انتخاب گلدان مناسب

برای پرورش و نگهداری نخل شامادورا گلدانی را انتخاب کنید که از جنس سفال یا سرامیک باشد تا بتواند وزن شاخ و برگها را تحمل کند. این گیاه رشد کندی دارد، بنابراین هر دو سال یکبار می توان نسبت به تعویض گلدان ها اقدام نمود. هر بار یک سایز اندازه گلدان را بزرگتر نمایید و بهترین زمان برای تعویض فصل زمستان است که سرعت رشد گیاه در کمترین میزانش می باشد.

نیاز آبی کم

نیاز آبی نخل شامادورا نسبتا کم بوده و خاک همیشه مرطوب به گیاه آسیب می رساند. بهترن زمان آبیاری هنگامی است که خاک سطحی گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شده باشد. به نظر هفته ای یک بار آبیاری کافی می باشد. در کل اجازه ندهید که خاک خشک شود یا بیش از حد مرطوب شود.

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

نور متوسط

نخل شامادورا محیطی با نور متوسط و دور از تابش مستقیم خورشید را ترجیح می دهد. این گیاه تحمل نور کم را نیز دارد. تابش مستقیم اشعه خورشید سبب سوختگی نوک برگها و لکه دار شدن آن ها می شود. بنابراین مکان مناسب برای نخل شما جایی است که در صبح یا بعد از ظهر نور غیر مستقم آفتاب را دریافت کند.

خاک با زهکش خوب

برای پرورش و نگهداری از نخل شامادورا به خاکی با نسبت های ۴۰ درصد لاشبرگ، ۴۰ درصد خاک معمولی و ۲۰درصد شن نیاز است. همچنین خاک هوموسی سبک و با زهکش خوب شامل نسبت ۱-۱ لاشبرگ و خاک باغچه نیز مناسب است. به طور کلی نخل خود را در گلدان هایی قرار دهید که خاک دارای زهکش خوبی باشد. گلدان همیشه باید در انتها سوراخ داشته باشد تا آب اضافی آن تخلیه شود. اگر خاک خیلی سنگین باشد  تمایل به حفظ آب زیادی دارد که سبب پوسیدگی ریشه گیاه شده و حتی ممکن است نخل شامادورا از بین برود.

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

دمای بهینه

این گیاه به حداقل دمای ۱۶-۱۸ درجه سانتی گراد و حداکثر ۲۶-۲۸ درجه نیاز دارد. دمای بهینه برای نگهداری از نخل شامادورا حدود ۲۲ درجه سانتی گراد است و در صورت گرمای زیاد روی برگها را آب پاشی نمایید تا رطوبت مورد نیاز نخل تامین شود. این گیاه را در جایی از خانه قرار دهید که خیلی خشک نباشد. در زمستان نیز نخل مذکور را در محلی دور از هرگونه مجاری گرمایشی، شومینه یا … قرار دهید.

باروری مناسب

باروری مناسب گیاه علاوه بر تامین مواد مغذی به پرورش و نگهداری بهتر و آسانتر از نخل شامادورا کمک می کند. کودی را انتخاب کنید که مخصوص درختان نخل ساخته شده و آن را با خاک مخلوط کنید. در طول فصل رشد کوددهی صورت بگیرد و در اواخر پاییز استفاده از کود را متوقف کنید. بار دیگر باروری را در بهار شروع کنید. به این صورت که از فروردین تا مهر هفته ای یک بار از کود مایع به میزان ۲ گرم در لیتر استفاده  کنید یا از کودهایی با نسبت ۳-۱-۲ یا ۳-۱-۳ نیز که در بازار موجود است هر دو هفته یکبار و همزمان با آبیاری استفاده کنید.

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

تکثیر از طریق بذر، پاجوش و بوته

نخل شامادورا را می توان به صورت بذر، پاجوش و هم از طریق بوته تکثیر نمود. اما بهترین روش تکثیر از طریق تقسیم بوته است. برای این کار در فصل بهار یا پاییز گلدانی که حاوی گیاه مادر است را به آرامی تکان دهید تا گیاه کاملا از گلدان جدا شود و بتوان آن را خارج نمود. سپس ساقه زیر زمینی گیاه را بسته به میزان تراکم آن به دو یا چند قسمت تقسم کنید و در یک یا دو گلدان جداگانه بکارید.

هنگام جابجایی و تعویض گلدان ها مواظب باشید تا ریشه ها صدمه نبینند، اگر ریشه ها دچار آسیب شوند و صدمه ببینند مدتی طول می کشد تا گیاه مجددا ریشه ایجاد کند و بتواند رشد را از سر بگیرد. اگر قصد دارید گیاه را از طریق پاجوش تکثیر نمایید می توانید پاجوش های گیاه را که ارتفاع حدود ۲۰ سانتی متر دارد را توسط چاقوی ضدعفونی شده و تمیز جدا کرده و در گلدانی حاوی شن و کود بکارید تا ریشه دار شود.

نگهداری نخل شامادورا و اصول پرورش این گیاه در منزل

نیاز کم به هرس

این گیاه مانند درخت خرما به هرس چندانی نیاز ندارد به این معنی که پیازهای قدیمی بطور طبیعی قهوه ای می شوند و بدون هیچ هرسی از گیاه می ریزند. اما با بالا رفتن سن گیاه اگر برگهای قدیمی خشک و پلاسیده مشاهده نمودید می توانید آن ها را توسط قیچی باغبانی جدا نمایید تا به زیبایی گیاه نیز کمک کرده باشید. اما پیشنهاد می شود اجازه دهید به صورت طبیعی از گیاه جدا شوند و خزان نمایند تا این که با قیچی کوتاه یا بریده شوند.

منبع : آرگا


Source link

این مطالب را نیز ببینید!

موسیقی جاز

موسیقی جاز

موسیقی جاز از دسته موسیقی های عامیانه است که بومی سیاه پوستان آمریکایی بوده و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *